18 alkalmas tanfolyam

Legyél érzelmeid mestere

A tanfolyam legfőbb célja természetesen az, hogy a gyerekek használható és hatékony módszereket sajátítsanak el a kellemetlen érzéseik kezeléséhez, ezáltal kompetencia érzetük erősödjön, tudatosabbakká váljanak az érzelmeikre, reakcióikra. A sikeres düh és szorongáskezeléshez szükséges, hogy felismerjék azokat a helyzeteket, amelyekben alkalmazniuk kell az elsajátított stratégiákat. Ezt gyakoroljuk velük alkalomról, alkalomra változatos módokon.

A programok közül ez a második lépcsőfok, – az Érzelmeink nyomában után, – ami azt jelenti, hogy a gyerekek nagy része második tanfolyamként végzi el nálunk a Legyél érzelmeid mestere! programot. Ekkorra a legtöbben már elég nagy biztonsággal fel tudják ismerni magukon és másokon a kellemetlen érzelmeket is, különbséget tudnak tenni az intenzitások között is, valamint kellő alapismeretekkel rendelkeznek az érzelmekhez fűződő különböző testérzetekről is

Nagyon szeretnénk, ha a mostani gyerekek már úgy nőnének fel, hogy tudják, szabad dühösnek lenni, vagy aggódni, és hogy ennek kimutatására és feldolgozására léteznek hatékony, mindenki számára elfogadható módszerek, amiket ők már ismernek és magabiztosan használnak is.

Éppen ezért, négy jó okot adunk arra vonatkozóan, hogy miért érdemes megnyugodni.

Ezután tanulunk a düh-szabályokról is, hogy miért fontos odafigyelnünk saját és mások biztonságára olyankor is, amikor elöntenek bennünket a kellemetlen érzelmek.

Minden tanfolyamon a gyerekek ugyanazokkal (kevés kivételtől eltekintve) a tevékenységtípusokkal találkoznak.

A Legyél érzelmeid mestere programban összeválogattuk, ötvöztük az évek során hatékonynak bizonyult düh és szorongáskezelő gyakorlatokat. A programot nevezhetjük egy tematikus gyűjteménynek, amiben logikusan felépítve kaptak helyet a különböző érzelemkezelési gyakorlatok és stratégiák, amiket már sokan, sokféle módon használtak.

Mi öt kategóriára osztottuk a gyakorlatokat.

  1. A Használd a tested feszítve! kategóriába olyanokat gyűjtöttünk, amelyek nagyobb erő és energia „felesleg” esetén alkalmazhatóak. Sok benne a nagymozgásos elem, ami oldja a gyerekekben a feszültséget.
  2. A Használd a tested lazítva! kategória tartalmazza az ellazulást elősegítő gyakorlatokat, úgymint különféle légzőgyakorlatok, és tudatos jelenlétet segítő módszerek.
  3. Az Alkoss! kategóriába szedtük össze a kreativitást előhívó gyakorlatokat, kifejezetten azoknak a gyerekeknek, akik alkotásban való elmélyüléssel tudják elterelni a gondolataikat, elcsendesíteni az érzelmeiket.
  4. A negyedik, Használd az elméd! kategória tartalmazza az olyan kognitív eszközöket, mint gondolatseprés, és jó gondolatok, stb.
  5. Az utolsó kategóriába kerültek az érzékeléssel kapcsolatos eszközök. Az érzékszerveket is segítségül tudják hívni az érzelmek kezelésében.

A gyerekek különböznek egymástól, az a tapasztalatunk, hogy előbb utóbb mindenki talál magának 1-2-3-4 olyan módszert, ami beválik és gyakorlással, vagy kis átalakítással hatékonnyá válik. A majdnem 40 féle eszköz közül, végül akad legalább egy, amelyikkel sikeresen kezelhetik kellemetlen érzelmeiket.

Miután a gyerekek „élesben” alkalmazni kezdik az eszközöket, azaz felismerik a dühöt és szorongást kiváltó helyzeteket, és nem a régi, megszokott módon reagálnak, sikert érnek el.

A program ekkor még nem zárul, mert a gyerekek tanulnak arról is, hogy vehetik észre magukon minél hamarabb a dühre, szorongásra utaló jeleket, mikor kezdenek el ingerlékenyek lenni. Ez már magasabb szintű önreflexiót igényel a részükről.

Fontos, hogy az új érzelemkezelési eszközöket mindig nyugalmi helyzetben tanítjuk a gyerekeknek. Talán ez az egyik olyan tanfolyamunk, amelyben a legnagyobb együttműködésre van szükség a családdal. Csakis kis lépésekben haladva tudják a gyerekek sikerrel elsajátítani a gyakorlatokat. Ez a legtöbbször egyénenként változó. Az viszont szinte biztos, hogy az, hogy a foglalkozáson kipróbálja, az nem jelenti azt, hogy éles helyzetben rögtön alkalmazni is tudja a tanultakat. Ehhez kell sok segítség a környezet részéről. Nagy türelmet, és fokozatosságot igényel minden oldalról.

Symbo Tanfolyamok

Érzelmeink nyomában

Érzelmeink nyomában

A tanfolyamon a gyerekek megismerkednek különféle érzelmekkel

Legyél érzelmeid mestere​

A tanfolyamon az érzelmekről, az érzelmek és a viselkedés kapcsolatáról tanulnak a gyerekek

Beszélj róla, oldd meg!

Beszélj róla, oldd meg!

A foglalkozásokon a gyerekek problémamegoldó módszereket tanulhatnak.

Mire Gondolsz?

Mire Gondolsz?

Ezen a tanfolyamon a mentalizáció és az elmeolvasás a központi témánk.

Egy csapat vagyunk!

Egy Csapat Vagyunk!​

A tanfolyamon a gyerekek alapvető csoportkészségeket sajátíthatnak el.

Iskolás leszek

Iskolás leszek

A tanfolyamon felkészítjük a gyerekeket azokra a változásokra, amik az óvodából iskolába történő átlépéssel járnak.

Barátkozni jó! tanfolyam

Barátkozni jó!

A tanfolyamon a barátságról, a barátkozásról tanulnak a gyerekek.

Mindent magamról!

Mindent magamról!

A tanfolyamon énkép, önismeret fejlesztéssel foglalkozunk.

Legyél Érzelmeid Mesre feladatfüzet megvásárolható a Symbo Boltban!

A Symbo több éves tapasztalatai alapján összeállított feladatfüzeteket szeretné elérhetővé tenni, azok számára is, akik közvetlenül nem az Alapítvány tanfolyamain vesznek részt.  A kiadványokat ajánljuk gyógypedagógusoknak / fejlesztőknek és szülőknek egyaránt, akik a gyermekkel közösen végigvehetik a fejlesztő gyakorlatokat.

A társas kapcsolatok működtetésének alapfeltétele, hogy saját érzelmeinket és mások érzelmeit felismerjük és kezelni tudjuk. Fontos, hogy a gyerekek már egészen korán megtanulják azonosítani, és kifejezni mi zajlik bennük.

A könyvben megjelenő állatok humorral vezetik be a gyermekeket az érzelmek világába. A meghatározások segítik összekapcsolni a gyermekek életében zajló élményeket a megfelelő érzésekkel

Kérdésed van?

Írj nekünk üzenetet, vagy keresd fel a Gyakran Ismétel Kérdések oldalunkat, ahol igyekeztünk összegyűjteni a legtöbbször előforduló kérdést és választ.

Scroll to Top