18 alkalmas tanfolyam

Mire Gondolsz?

A tanfolyam központi témája a mentalizáció, és elmeolvasás. Ahhoz, hogy jól működő társas kapcsolatokat alakítsunk ki, fontos, hogy képesek legyünk mentalizálni. Amikor kapcsolatban vagyunk egy másik emberrel, – legyen az a partnerünk, a barátunk, vagy a kollégánk, – igyekszünk megérteni egymás szándékait, gondolatait, motivációit, érzéseit, azaz értelmezni próbáljuk a velünk, vagy másokkal történt helyzeteket.

A mentalizáció azonban nem csak a társas kapcsolatok kialakításában játszik fontos szerepet, hanem az érzelemkifejezésben és szabályozásban is.

A mentalizációs képesség nem velünk született tulajdonságunk, hanem fejlődik már csecsemőkortól kezdődően a interakciók által, pl. közös figyelmi helyzet.

Vannak olyan gyerekek, akiknek nehézséget jelent mások szándékainak, vágyainak, vélekedéseinek felismerése.

A tanfolyamon a gyerekeket segítjük abban, hogy ezt a képességüket finomítsák, gyakorolják.

Mire van szükség ehhez?

A foglalkozás sorozat az előbbiekhez hasonlóan átgondolt felépítést követ.

A mentalizációs folyamat tanítását is az érzelmekkel kezdjük. Mire a gyerekek ehhez a tanfolyami témához érnek, már sokféle módon találkoznak az érzelmek megnevezésével és felismerésével. A már meglévő ismereteiket kibővítjük a mimika és a gesztus széles körével, hogy még összetettebb helyzetekben is azonosítani tudják a szereplők érzelmeit, mentális állapotait. Kezdetben a gyerekek az érzelmek kifejezésének szűkebb skáláján mozognak magabiztosan, azaz néhány számukra jól ismert emberen, vagy az érzelmet nagyon kifejezően mutató emberen veszik észre, hogy hogy érzi magát.

Nagyon fontos, hogy mostmár egyértelműen el tudják különíteni a gyerekek az érzelmeket a gondolatoktól. Ezt konkrét gyakorlatokkal és feladatokkal, például képtörténetek, szerepjátékok, stb. gyakoroljuk is.  Valamint szükséges aközött is különbséget tenni, hogy amit gondolunk és amit kimondunk, az sok esetben eltér. Például, nem elég arra gondolni, hogy „Nem érem el a buszt, a magas polcon.” Szólnom kell valakinek, hogy vegye le nekem. Vagy, gondolhatok arra, hogy „Milyen büdös ez a bácsi a vonaton mellettem.”, azonban kimondani már udvariatlanság lenne.

Vannak gyerekek, akiknek segítenünk kell abban, hogy megértsék az ő saját gondolataik, és tudásuk egy helyzettel vagy témával kapcsolatosan, az különbözik a másik emberétől. Például, ha azt mondja a tanító néni, hogy holnapra mindenki hozzon egy gesztenyét, akkor azt hazaérve el kell mesélni anyának ahhoz, hogy ő is tudomást szerezzen róla.

Miután körbejártuk ezeket a témákat, áttérünk a nézőpontváltás gyakorlására. Játékokon keresztül gyűjtenek tapasztalatokat arról, hogy mindenkinek vannak saját gondolatai, véleménye bizonyos dolgokról, és ezek különbözőek lehetnek. Hiszen a nézőpontváltáshoz az is hozzátartozik, hogy másoknak eltérő gondolataik vannak, mint a miénk.

gyakoroljuk, hogyan képzelhetjük bele magunkat mások helyzetébe, és érthetjük meg azt, hogy mások másképp látnak valamit.

Innen már csak egy újabb lépés a rugalmas és merev gondolkodás és viselkedés kipróbálása.

Természetesen mindannyiunknak vannak olyan dolgok az életében, amelyek fontosak számára, és abban nem tud, vagy nem szeretne rugalmas lenni. Bizonyosan nem cserélnénk reggeli rutint akárkivel gond nélkül.

Azonban vannak olyan helyzetek, amelyekben előnyünk származik abból, ha tudunk rugalmasak lenni. A rezilienciára, a helyzetekhez való alkalmazkodóképességre gondolhatunk ebben a témakörben.

A gyerekeknek sokat segíthet a hétköznapjaik során, ha információik és tudásuk van arról, hogy ezek a fogalmak mit jelentenek.

Ezt a tanfolyamot már a Symbo struktúrában haladóbb gyerekeknek szoktuk ajánlani.

Symbo Tanfolyamok

Érzelmeink nyomában

Érzelmeink nyomában

A tanfolyamon a gyerekek megismerkednek különféle érzelmekkel

Legyél érzelmeid mestere​

A tanfolyamon az érzelmekről, az érzelmek és a viselkedés kapcsolatáról tanulnak a gyerekek

Beszélj róla, oldd meg!

Beszélj róla, oldd meg!

A foglalkozásokon a gyerekek problémamegoldó módszereket tanulhatnak.

Mire Gondolsz?

Mire Gondolsz?

Ezen a tanfolyamon a mentalizáció és az elmeolvasás a központi témánk.

Egy csapat vagyunk!

Egy Csapat Vagyunk!​

A tanfolyamon a gyerekek alapvető csoportkészségeket sajátíthatnak el.

Iskolás leszek

Iskolás leszek

A tanfolyamon felkészítjük a gyerekeket azokra a változásokra, amik az óvodából iskolába történő átlépéssel járnak.

Barátkozni jó! tanfolyam

Barátkozni jó!

A tanfolyamon a barátságról, a barátkozásról tanulnak a gyerekek.

Mindent magamról!

Mindent magamról!

A tanfolyamon énkép, önismeret fejlesztéssel foglalkozunk.

Kérdésed van?

Írj nekünk üzenetet, vagy keresd fel a Gyakran Ismétel Kérdések oldalunkat, ahol igyekeztünk összegyűjteni a legtöbbször előforduló kérdést és választ.

Scroll to Top